Removable General-Purpose Masking Tape, 3" Core, 18 mm x 54.8 m, Beige, 6/Pack
Brand
Universal®
Item #
AF9976
Mfr. Model #
51334
Beige crepe paper masking tape coated with an aggressive pressure-sensitive natural rubber adhesive. Designed primarily as an all-purpose product for non-critical applications. Ideal for interior paint masking, textile, carpet seaming, silk screening, mail rooms, golf club shaft (build-up), and for light-duty bundling, packaging, industrial, manufacturing, splicing, and tabbing. Tears easily. Lays down flat and won't lift or curl. Removes easily without leaving a residue. Removable. Grade: Medium-Duty; Core Size: 3"; Dispenser Included: No; Adhesive Material: Natural Rubber.
- All-purpose tape.
- Beige crepe paper masking tape coated with an aggressive pressure-sensitive natural rubber adhesive.
- Ideal for interior paint masking, textile, carpet seaming, silk screening, mail rooms, golf club shaft (build-up) and for light-duty bundling, packaging, industrial, manufacturing, splicing and tabbing.
- Tears easily, lays down flat and won't lift or curl.
- Removes easily without leaving a residue.
Specifications
| Adhesive Material | Rubber |
|---|---|
| Adhesive Type | Masking Tape |
| Backing Material | Paper |
| Brand Name | Universal® |
| Brand Part Number | 51334 |
| Color | Beige |
| Core Size | 3" |
| Dispenser Included | No |
| Length | 54-3/4 m |
| Tensile Strength | 19 lb/in |
| Thickness | 5.5 mil |
| Width | 18 mm |
Price
$5.72
/
pack of 6
430 units in stock. Estimated to ship Fri. May 15
Need more? Estimated to ship Thu. May 14