Economy Masking Tape, 3" Core, 0.7" x 60.1 yds, Tan
Brand
HIGHLAND
Item #
AF9957
Mfr. Model #
260018A
A general purpose masking tape used for holding, sealing noncritical masking and general utility paper tape applications. Can be used for labeling and wrapping. Grade: Economy; Core Size: 3"; Dispenser Included: No; Adhesive Material: Natural Rubber.
- This general use masking tape is ideal for paint masking and other applications.
- Use for bundling.
- Use for mounting.
Specifications
| Adhesive Material | Rubber |
|---|---|
| Adhesive Type | Masking Tape |
| Backing Material | Paper |
| Brand Name | HIGHLAND |
| Brand Part Number | 260018A |
| Color | Tan |
| Core Size | 3" |
| Dispenser Included | No |
| Length | 60-1/8 yds |
| Tensile Strength | 19 lb/in |
| Thickness | 4.4 mil |
| Width | 3/4" |
Price
$2.29
/
roll of 1
1,000+ units in stock. Estimated to ship Fri. May 15
Need more? Estimated to ship Thu. May 14