Expressions Washi Tape, 1.25" Core, 0.59" x 32.75 ft, Black
Brand
SCOTCH
Item #
AF9952
Mfr. Model #
C314BLK
- Initially repositionable on most surfaces.
- Tears cleanly.
- Write on it with pen, pencil or marker.
- Great for decorating, paper crafts and adding a creative accent to almost anything.
Specifications
| Adhesive Material | Acrylic |
|---|---|
| Adhesive Type | Masking Tape |
| Backing Material | Paper |
| Brand Name | SCOTCH |
| Brand Part Number | C314BLK |
| Color | Black |
| Core Size | 1-1/4" |
| Dispenser Included | No |
| Length | 32-3/4 ft |
| Tensile Strength | 18 lb/in |
| Thickness | 0.09 mil |
| Width | 5/8" |
Price
$5.16
/
roll of 1
1,000+ units in stock. Estimated to ship Fri. May 15
Need more? Estimated to ship Thu. May 14