Printable Flatback Paper Tape, 3" Core, 0.75" x 60 yds, White
Brand
SCOTCH
Item #
AF9912
Mfr. Model #
256-3/4
- Printable with standard flexographic inks easily marked with ballpoint pens, felt-tip pens, pencils and rubber stamps.
- Natural rubber, pressure-sensitive adhesive binds to paper, film, fabric, yarn and more.
- When used for masking purposes, the thick, flatback paper backing creates good paint lines.
- Conforms to corners, curves and irregular surfaces.
- Easy-tear design ensures hassle-free tape manipulation and application.
Specifications
| Adhesive Material | Rubber |
|---|---|
| Adhesive Type | Labeling Tape |
| Backing Material | Paper |
| Brand Name | SCOTCH |
| Brand Part Number | 256-3/4 |
| Color | White |
| Core Size | 3" |
| Dispenser Included | No |
| Length | 60 yds |
| Tensile Strength | 20 lb/in |
| Thickness | 6.7 mil |
| Width | 3/4" |
Price
$35.46
/
roll of 1
182 units in stock. Estimated to ship Fri. May 15
Need more? Estimated to ship Fri. May 15