Gorilla Tape, 1.5" Core, 1" x 10 yds, Black
Brand
GORILLA GLUE
Item #
AF9878
Mfr. Model #
6100109
Gorilla tape is three times stronger for a hold that lasts. Made with double-thick adhesive, strong reinforced backing, and a tough all-weather shell, this duct tape is great for projects and repairs both indoors and out. It sticks to smooth, rough and uneven surfaces, including wood, stone, stucco, brick, metal, and vinyl. Gorilla Tape, for the toughest jobs on planet earth®. Grade: Heavy-Duty; Core Size: 1.5"; Dispenser Included: No; Adhesive Material: Natural Rubber.
- Double-thick adhesive grips smooth, rough and uneven surfaces.
- Reinforced backing has a tight weave that contributes to the strength but can still be torn by hand.
- Rugged, weather-resistant shell withstands moisture, UV rays and temperature changes.
Specifications
| Adhesive Material | Rubber |
|---|---|
| Adhesive Type | Duct Tape |
| Backing Material | Cloth (Polyethylene-Coated) |
| Brand Name | GORILLA GLUE |
| Brand Part Number | 6100109 |
| Color | Black |
| Core Size | 1-1/2" |
| Dispenser Included | No |
| Length | 10 yds |
| Tensile Strength | 50 lb/in |
| Thickness | 17 mil |
| Width | 1" |
Price
$3.56
/
roll of 1
4 units in stock. Estimated to ship Fri. May 15
Need more? Estimated to ship Thu. May 14