Colored Duct Tape, 3" Core, 1.88" x 20 yds, Black
Brand
SHURTECH
Item #
AF9866
Mfr. Model #
1265013
Available in a vibrant assortment of colors, Duck Tape® brand duct tape is the simple solution for your toughest or most creative craft and DIY projects. Use Color Duck Tape® to coordinate and match your latest fix around the house, decorate and customize your space or even make a colorful Duck Tape® wallet or rose. With the same trusted quality and durability as original silver duct tape, you can even use it for heavy-duty outdoor use, gardening, bundling, labeling and color-coding. Grade: Medium-Duty; Core Size: 3"; Dispenser Included: No; Adhesive Material: Natural Rubber.
- Works on a variety of surfaces, including wood, vinyl, plastic, leather, metal and laminate.
- Tears easily by hand for simple application.
- Conforms to uneven surfaces.
- Heavy duty strength and adhesion.
- Great for decorating and craft applications.
- Can also be used for color coding and identification.
Specifications
| Adhesive Material | Rubber |
|---|---|
| Adhesive Type | Duct Tape |
| Backing Material | Cloth (Polyethylene-Coated) |
| Brand Name | SHURTECH |
| Brand Part Number | 1265013 |
| Color | Black |
| Core Size | 3" |
| Dispenser Included | No |
| Length | 20 yds |
| Tensile Strength | 22 lb/in |
| Thickness | 9 mil |
| Width | 1-7/8" |
Price
$6.02
/
roll of 1
1,000+ units in stock. Estimated to ship Fri. May 15
Need more? Estimated to ship Thu. May 14