Utility Duct Tape, 3" Core, 1.88" x 55 yds, Silver
Brand
SHURTECH
Item #
AF9859
Mfr. Model #
1118393
Utility Duck Tape® Brand Duct Tape is the go-to tool for all your everyday fixes due to its aggressive adhesion and easy-to-tear design. Trusted by homeowners and DIYers alike, it's a quick solution for holding, sealing and bundling. With a wide variety of uses around the home, office or construction site, Utility grade tape is the perfect tool to have on hand for general repairs and DIY projects. Grade: Utility; Core Size: 3"; Dispenser Included: No; Adhesive Material: Natural Rubber.
- Great stretch and conformability to hold tightly around corners, bends and curves.
- Recommended for temporary applications.
- Rubber adhesive.
- Super thick hot melt adhesive applied to a cotton mesh reinforced waterproof cotton backing for extra strength and cross tearability.
Specifications
| Adhesive Material | Rubber |
|---|---|
| Adhesive Type | Duct Tape |
| Backing Material | Cloth (Polyethylene-Coated) |
| Brand Name | SHURTECH |
| Brand Part Number | 1118393 |
| Color | Silver |
| Core Size | 3" |
| Dispenser Included | No |
| Length | 55 yds |
| Tensile Strength | 18 lb/in |
| Thickness | 6 mil |
| Width | 1-7/8" |
Price
$7.59
/
roll of 1
1,000+ units in stock. Estimated to ship Fri. May 15
Need more? Estimated to ship Thu. May 14