Colored Duct Tape, 3" Core, 1.88" x 10 yds, Black/White Zebra
Brand
SHURTECH
Item #
AF9838
Mfr. Model #
1398132
- Works on a variety of surfaces, including wood, vinyl, plastic, leather, metal and laminate.
- Tears easily by hand for simple application.
- Conforms to uneven surfaces.
- Heavy duty strength and adhesion.
- Great for decorating and craft applications.
- Can also be used for color coding and identification.
Specifications
| Adhesive Material | Rubber |
|---|---|
| Adhesive Type | Duct Tape |
| Backing Material | Cloth (Polyethylene-Coated) |
| Brand Name | SHURTECH |
| Brand Part Number | 1398132 |
| Color | Multicolor |
| Core Size | 3" |
| Dispenser Included | No |
| Length | 10 yds |
| Print/Format | Zebra |
| Specifications Met | CPSIA Compliant |
| Tensile Strength | 22 lb/in |
| Thickness | 9 mil |
| Width | 1-7/8" |
Price
$7.26
/
roll of 1
50 units in stock. Estimated to ship Fri. May 15
Need more? Estimated to ship Thu. May 14