Dual Recycling Receptacle, 30 gal, Stainless Steel
Brand
SAFCO
Item #
AF5219
Mfr. Model #
9931SS
Keep your recyclables separated with this two-bin system. Easily customizable and includes recycling decals: plastic, cans, paper and waste. Removable lid provides set-up versatility. Aluminum body with two 15 gallon, separate plastic liners. Satin finish makes it perfect for use across the workspace. Waste Receptacle Type: Indoor Recycling Bin; Material(s): Steel; Application: Indoor Recycling; Capacity (Volume): 30 gal.
- Keep recyclables separated.
- Easily customizable and includes recycling decals: plastic, cans, paper and waste.
- Removable lid.
- Steel body with two, separate plastic liners.
- Satin finish.
Specifications
| Brand Name | SAFCO |
|---|---|
| Brand Part Number | 9931SS |
| Capacity Rating | 15 to 30 gal |
| Color | Silver |
| Container Shape | Round |
| Depth | 19" |
| For Use With | Recycling |
| Height | 32-1/2" |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Lid Type | Open |
| Liner Material | Plastic |
| Material | Steel |
| Maximum Capacity | 30 gal |
| Mobility | Stationary |
| Width | 17-1/2" |
This item is temporarily unavailable.